Kwara Central Timetable for the Third Annual Tax Club Quiz Competition

THIRD ANNUAL TAX CLUB QUIZ COMPETITION
KWARA CENTRAL SENATORIAL DISTRICT
PRELIMINARY ROUND DRAW

DATE: MONDAY, 16TH JULY 2018
VENUE: BISHOP SMITH MEMORIAL COLLEGE, ILORIN

TIME/LEAGUE SCHOOLS
LEAGUE 1
8.45AM
to
9.45AM
1.    ADEBOLA COLLEGE, GAA-AKANBI
2.    BISHOP SMITH MEMORIAL COLLEGE, ILORIN
3.    GLORY LAND COLLEGE, PIPELINE
4.    GOVERNMENT SECONDARY SCHOOL, ODO- OKUN
5.    OLOKUTA SENIOR SECONDARY SCHOOL, ANFEYIN
6.    SENIOR SECONDARY SCHOOL, PANADA
LEAGUE 2
10.00AM
to
11.00AM
1.    AL-ADABIYYA KAMALIYYA SENIOR SECONDARY SCHOOL
2.     BLESSED MONTESSORI SCHOOL, SAWMILL
3.     GOVERNMENT DAY SECONDARY SCHOOL, ADEWOLE
4.     GOVERNMENT TECHNICAL COLLEGE, ILORIN
5.     OLUWATOYIN PROGRESSIVE SECONDARY SCHOOL
6.     SHEIK ABDULKADIR COLLEGE
LEAGUE 3
11.15AM
to
12.15PM
1.    ALMUSTAPHA MODEL COLLEGE, ILORIN
2.    CAC SECONDARY SCHOOL, GAA-AKANBI
3.    GOVERNMENT DAY SECONDARY SCHOOL, AMULE
4.    HASSANAT ISLAMIC COLLEGE
5.    OMOHIYA COLLEGE OF ARABIC & ISLAMICSTUDIES
6.    SOCRATES COLLEGE
LEAGUE 4
12.30PM
to
1.30PM
1.     AN-NUR ISLAMIC COLLEGE
2.    CHAPEL SECONDARY SCHOOL TANKE,  ILORIN
3.    GOVERNMENT DAY SECONDARY SCHOOL, GAA-AKANBI
4.    HEROES COLLEGE
5.    OMOWUMI MODEL COLLEGE
6.    ST. ANTHONY’S SENIOR SECONDARY SCHOOL
LEAGUE 5
1.45PM
to
2.45PM
1.    ANSAR-UD-DEEN SENIOR SECONDARY SCHOOL, ILORIN
2.   CHERUBIM & SERAPHIM COLLEGE, ILORIN
3.   GOVERNMENT DAY SECONDARY SCHOOL, KARUMA
4.   HIS GRACE COLLEGE
5.   OUR LADY OF MOUNT CARMEL PRIVATE SECONDARY SCHOOL, OLOJE
6.   ST. BARNABAS SENIOR SECONDARY SCHOOL, SABO-OKE

Note:  1. Only ONE school will qualify to the next stage (Quarter Final) per league.
             2. Participants are required to be at the venue of the competition at least 30 minutes
                  before their allotted time.

 

DATE: TUESDAY, 17TH JULY 2018
VENUE: BISHOP SMITH MEMORIAL COLLEGE, ILORIN

TIME/LEAGUE SCHOOLS
LEAGUE 1
8.45AM
to
9.45AM
1.       ANSARUL-ISLAM COLLEGE, LADUBA
2.       COLLEGE OF ARABIC AND ISLAMIC STUDIES
3.       GOVERNMENT DAY SECONDARY SCHOOL, KULENDE
4.       ILORIN GRAMMAR SCHOOL
5.       PRECIOUS HIGH STAR MODEL COLLEGE, OSERE
6.       ST. JAMES CAC SECONDARY SCHOOL, NEW YIDI ROAD
LEAGUE 2
10.00AM
to
11.00AM
1.       ASA LOCAL GOVERNMENT SECONDARY SCHOOL, BUDO EGBA
2.       COMMUNITY SECONDARY SCHOOL, AGBEYANGI
3.       GOVERNMENT DAY SECONDARY SCHOOL, OKE-ALUKO
4.       ILORIN WEST LOCAL GOVT. SENIOR SECONDARY            SCHOOL
5.       PRIME SECONDARY SCHOOL, OSERE
6.       TAOHEED SENIOR SECONDARY SCHOOL, FATE
LEAGUE 3

11.15AM

to

12.15PM

1.       ASA LOCAL GOVERNMENT SECONDARY SCHOOL, BUDO-TUNTUN
2.       COMMUNITY SECONDARY SCHOOL, OGBONDOROKO
3.       GOVERNMENT DAY SECONDARY SCHOOL, OKEKERE
4.       INI-OLUWA FEMI MODEL SECONDARY SCHOOL, ODOTA
5.       PROSPECT INTERNATIONAL SCHOOL
6.       THE GUIDANCE COLLEGE
LEAGUE 4
12.30PM
to
1.30PM
1.       ASA LOCAL GOVERNMENT SECONDARY SCHOOL, TEMIDIRE
2.       COMMUNITY SECONDARY SCHOOL, OKE- OYI OJA
3.       GOVERNMENT DAY SECONDARY SCHOOL, OTTE
4.       ISLAMIC COLLEGE, ILORIN
5.       QAREEB GROUP OF SCHOOLS
6.       THE LORD ASSEMBLY COLLEGE
LEAGUE 5
1.45PM
to
2.45PM
1.       ASHUARA MODEL ACADEMY
2.       CRESCENT HIGH SCHOOL
3.       GOVERNMENT DAY SECONDARY SCHOOL, TANKE
4.       MASHA-ALLAHU COLLEGE
5.       QUEEN ELIZABETH SCHOOL, ILORIN
6.       TOP KLASS COLLEGE 

Note:  1. Only ONE school will qualify to the next stage (Quarter Final) per league.
             2. Participants are required to be at the venue of the competition at least 30 minutes
                  before their allotted time.

 

DATE: WEDNESDAY, 18TH JULY 2018
VENUE: BISHOP SMITH MEMORIAL COLLEGE, ILORIN

TIME/LEAGUE SCHOOLS
LEAGUE 1
8.45AM
to
9.45AM
1.     AYO COLLEGE
2.     ECWA SENIOR SECONDARY SCHOOL, OJA-IYA
3.     GOVERNMENT DAY SECONDARY SCHOOOL, AGBABIAKA
4.     MESSIAH HIGH SCHOOL
5.     REHOBOTH COLLEGE, TANKE
6.     TOTAL CHILD SECONDARY SCHOOL, ARAROMI
LEAGUE 2
10.00AM
to
11.00AM
1.   AYOSON COMPREHENSIVE HIGH SCHOOL, CHECKPOINT
2.   FADHILULLAHI COLLEGE
3.   GOVERNMENT GIRLS DAY SECONDARY SCHOOL, OKESUNA
4.   MODELAK COLLEGE OF ART AND SCIENCE
5.   ROYAL RAINBOW INTERNATIONAL SCHOOL
6.   TRASENDER COLLEGE, OWONIBOYZ AREA
LEAGUE 3

11.15AM
to
12.15PM

1.   BABOKO CSS, ILORIN
2.   FEDERAL GOVERNMENT COLLEGE, ILORIN
3.   GOVERNMENT GIRLS DAY SECONDARY SCHOOL, OKO-ERIN
4.   MOUNT CARMEL COLLEGE, OLOJE
5.   RUKAYAT SCIENCE ACADEMY ODOTA
6.   UNILORIN SECONDARY SCHOOL
LEAGUE 4
12.30PM
to
1.30PM
1.   BANNI COMMUNITY SECONDARY SCHOOL
2.   FLORA SCHOOLS
3.   GOVERNMENT HIGH SCHOOL, ILORIN
4.   MUSLIM MODEL SECONDARY SCHOOL
5.   SANGO SENIOR SECONDARY SCHOOL, KULENDE
6.   UNION BAPTIST GRAMMAR SCHOOL, GAA AKANBI
LEAGUE 5
1.45PM
to
2.45PM
1.   BAPTIST SENIOR SECONDARY SCHOOL
2.   FORTUNATE INTERNATIONAL COLLEGE OF ART AND SCIENCE
3.   GOVERNMENT SECONDARY SCHOOL, ALAPA
4.   MUYHIDEEN ARABIC SECONDARY SCHOOL, KULENDE
5.   SENIOR SECONDARY SCHOOL, ALALUBOSA-OKE OYI
6.   UNITED COMMUNITY SECONDARY SCHOOL, TAIWO ISALE

Note:  1. Only ONE school will qualify to the next stage (Quarter Final) per league.
             2. Participants are required to be at the venue of the competition at least 30 minutes
                  before their allotted time.

 

DATE: THURSDAY, 19TH JULY 2018
VENUE: BISHOP SMITH MEMORIAL COLLEGE, ILORIN

TIME/LEAGUE SCHOOLS
LEAGUE 1
8.45AM
to
9.45AM
1.       BARAKAT COMMUNITY SECONDARY SCHOOL, ILORIN
2.       FUTURE LEADERS MODEL COLLEGE
3.       GOVERNMENT SECONDARY SCHOOL, BALLAH
4.       NEW HOPE COLLEGE, SANGO
5.       SENIOR SECONDARY SCHOOL, APATA YAKUBA
6.       WAZIRI SENIOR SECONDARY SCHOOL, ILORIN
LEAGUE 2
10.00AM
to
11.00AM
1.       BEST WAY COLLEGE, OKE-OYI
2.       GLORIOUS BETHEL COLLEGE, OFFA
3.       GOVERNMENT SECONDARY SCHOOL, ILORIN
4.       OLAYEMI COMPREHENSIVE COLLEGE, ILORIN
5.       SENIOR SECONDARY SCHOOL, ITA ALAMU
6.       WISDOM COLLEGE ILORIN

 Note:  1. Only ONE school will qualify to the next stage (Quarter Final) per league.
             2. Participants are required to be at the venue of the competition at least 30 minutes
                  before their allotted time.